Jarní aromaterapie...jarní detox

11.04.2021

Nevím jak vy, ale já vnímám JARO jako nový začátek. Příroda a vše živé se probouzí. Zvířata začínají být aktivnější. Ráno vstáváme se zpěvem ptáků. Tráva a stromy se začínají zelenat a pučet. Na třešních a švestkách jsou vidět první skromné kvítky. Je tu příval nové, svěží energie. Zkrátka bomba. Koho by taková síla nevytáhla ven na procházku?

Nezapomínejme, že samotné toulání se přírodou, zejména lesem, je jedna veliká terapie vůněmi. Les je živý organismus a kdo chce, může přijímat z plných plic léčebnou sílu silic. Ne nadarmo patří tyto "stromové" silice do základního spektra aromaterapeutů, i já s nimi často pracuji. Mám je ráda, protože je v nich duše a moudrost stromů. A ráda je používám, protože jsou dechem a dech je život.

Jaro může být nová startovací čára pro naše tělo i duši. V tomto období se stávají aktivními játra a žlučník. Proč nezaměřit svoji pozornost zrovna na ně? Dopřejeme-li jim očistu, odvděčí se nám tím, že roztočí koloběh energie uvnitř našeho těla. Dodají sílu a elán dalším orgánům a my se budeme cítit jako znovuzrození. Pokud energie v těle neproudí, stagnuje, dochází ke všemožným neduhům jako jsou PMS, stres, trávicí a psychické obtíže.  Je známo, že tělo má samouzdravovací schopnost. Postačí, když mu v tom nebudeme bránit. Když se na malou chvíli zastavíte a zaposloucháte se, možná uslyšíte vnitřní hlas. Je to intuice a ta nám také velmi pomáhá v hledání toho onoho, pravého pro nás. Procházky, klid, jemné cvičení, bylinky. K detoxikaci patří zejména změna stravovacího režimu, pití čajů, tinktur a mnoho dalšího. Já bych se nyní zaměřila především na jarní silice, které nás umí v tomto období jarně podpořit. Patří mezi ně všechny citrusové éterické oleje. Ať už sáhnete po jakémkoliv z nich, pomohou vám pročistit játra i žlučník a nastartují váš očistný program; mandarinka, bergamot, grapefruit, citron, limetka, pomeranč. Můžete si je namíchat do difuzéru nebo si vytvořit voňavou olejovou směs do koupele. 

Pro jarní restart přidejme ke zmíněným citrusovým olejům takové, které pomáhají podpořit náš lymfatický systém. Mohou to být například tyto; rozmarýn, cedr, fenykl, jalovec, cypřiš...

Pro ty, pro které je příval nové - jarní energie příliš velká rychlost, doporučuji do směsi přidat také něco uklidňujícího a konejšivého. Neuděláte chybu, když sáhnete po silicích, jako je např.: levandule, benzoe, meduňka. A milovníky květinových vůní mohu potěšit nabídkou, která vás též hodí do pohody; ylang-ylang, amyris, neroli, geránium nebo tolik má oblíbená lípa (ta vás dostane).

Nezapomeňte na kontraindikace a dodržení zásad bezpečnosti používání éterických olejů. Protože pouze bezpečná směs může skutečně dobře pomoci. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborným aromaterapeutem.

Užijte si jaro s aromaterapií...


Vaše AromaterapeutKa, Olomouc