Svatojánský olej - jeho výroba a použití...
Pokud se setkáte s pojmem Svatojánský olej nebo také Janův, pravděpodobně se bude jednat o olej z Třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Přesně řečeno o macerát z Třezalky tečkované. Ta patří mezi kouzelné byliny svatého Jana.
Letní slunovrat je magické období, plné tradic a pověr. Kromě historie lidových obyčejů, mluví ve prospěch síly bylin samotná příroda a zákony koloběhu světa. Slunce a jeho energie má obrovskou moc. Má vliv nejen na všechny rostliny, byliny, stromy, ale na vše živé, včetně nás samotných. A není divu, že právě období letního slunovratu, kdy Slunce nabývá na síle, získávají jeho sílu i byliny. Proto se na svatého Jana sbírá čarokvítí. Má nejen kouzelnou moc, ale predevším sílu léčit a uzdravovat.
Pročpak bývá Třezalka spojována s Janem Křtitelem? Poněvadž její okvětní lístky, při rozetření mezi prsty, barví do červena - krev svatého Jana. To je patrné také z lidových názvů této byliny: krevníček, krevník, krvavník.
Děje se tak proto, že obsahuje mnoho flavodnoidů, taninů, silic, tříslovin, hyperforin a především hypericin. Je to barvivo, které má nespočet účinků; hojivé, protizánětlivé, antivirové, antidepresivní, antibakteriální, antiseptické, zklidňující, ovlivňující produkci melatoninu, serotoninu a mnoho dalších.
Již Paracelsus (16. století) věděl, že může použít Třezalku tečkovanou u depresivních stavů. Též při chudokrevnosti, úzkosti, strachu či neklidu. Třezalka má blahodárné účinky při bolestech svalů a kloubů. Sáhněte po ní také v případě nadměrného slunění, když je pokožka vysušená a podrážděná.
A v čemu je třezalkový olej naprosto výjimečný? Podporuje elasticitu cév a umí doplňovat do meziobratlových chrupavek; nasají olej jako houba a získají podporu. Vřele doporučuji při potížích se zády.
Třezalka kvete v období od června do září. A měla by se sbírat právě na svatého Jana, aby měla magickou moc.
Já jsem se letos dostala ke sběru až mnohem později, během letních prázdnin. Ne že bych neměla na sbírání dostatek prostoru, ale kvůli častému deštivému počasí, neměl sběr květů valný význam. Ke sběru třezalky si vyberte teplý, suchý a slunný den, zkrátka plný energie. Ta bude v bylince nashromážděná a právě takový bude i váš první třezalkový olej na všechny neduhy a bolístky.
A jak na to?
Už víte kdy máte na sběr jít. Třezalku najdete leckde. Na okraji polí i lesů, při cestách. Jen dávejte pozor, abyste otrhávali květy z té pravé bylinky. Třezalku tečkovanou poznáte nejlépe podle dvouhranného stonku. Je to patrné na první pohled i pohmatem.
Nyní už zbývá pouze nasbírat dostatečné množství květů. Já sbírám většinou dvě plné hrsti. Sbírat můžete i poupátka. Jen seschlé okvětní lístky nesbírejte, neměly by ve vašem oleji žádný účinek.
Ideální je sbírat květy do plátěného pytlíčku. Květy v něm po cestě domů pěkně zavadnou.
Co budete na přípravu macerátu všechno potřebovat?
- čistou nádobu, já používám sklenici od okurek
Vyhněte se plastovým nádobám, zkrátka to není ono. A nezapomeňte si sklenici vysterilizovat vařící vodou, pro klid duše.
- plátýnko na zakrytí sklenice
- gumička nebo provázek na přichycení plátýnka na hrdle sklenice
- za studena lisovaný olej premiové kvality
Já používám slunečnicový, ale můžete použít i olivový. Vyzkoušejte vyrobit obě varianty a uvidíte rozdíl mezi maceráty. Ten olivový tomu dává tu typickou vůni, ne každému to však vyhovuje.
A postup?
Do předem vyvařené sklenice vložíme zavadlé třezalkové květy a zalijeme po okraj olejem tak, aby všechny květy byly ponořené (pokud by nebyly ponořené, mohlo by dojít k plesnivění).
Pokud máme hotovo, stačí již překrýt hrdlo sklenice plátýnkem a zafixovat gumičkou.
(nikdy nezavírejte sklenici víčkem. Je zapotřebí, aby se mohla odpařovat přebytečná voda z květů. Macerát by vám s největší pravděpodobností uhnil).
S láskou a něhou vybereme třezalkové sklenici místečko pěkně na sluníčku, ideální je osvětlený parapet. A zapomeneme na ni na 5-6 týdnů.
Pokud si náhodou vzpomenete, že máte Třezalku za oknem, popovídejte si spolu a lehce ji promíchejte.
Můžete sledovat, jak se olej postupně barví do ruda. V některých případech může mít olej i hnědou barvu. Obojí je v pořádku.
Po uplynutí pěti až šesti týdnů můžete macerát slít. Doporučuji opět sklo a uchovávat v temnu, při nižších teplotách (nemusí být přímo v lednici). Při dobrém skladování vydrží do příštího slunovratu.
Voila! Váš první olej svatého Jána je na světě. Nezbývá nic než se pochválit a těšit se z jeho blahodárných účinků a dobrého pocitu, že jste si ho vyrobili sami. Možná se podivíte, ale třezalkový olej je poměrně drahá záležitost. 100ml oleje může přijít i na 350,- Kč.
Oleje užívejte dle libosti (100%ní lokálně nebo do směsí masážních olejů v poměru 30%-50%), buďte však pamětni, že je to lék a jako takový se má používat obezřetně a pouze při potížích.
POUŽITÍ: ZRANĚNÍ - POHMOŽDĚNINY - KOŽNÍ TRAUMA - NARAŽENINY - RÁNY - POŠKOZENÍ SLUNCEM - BOLESTI SVALŮ/KLOUBŮ - DEPRESE - ÚZKOST - STRACH - BOLAVÁ ZÁDA - NESPAVOST - STRES - ŽALUDEČNÍ NEURÓZY/VŘEDY - ONEMOCNĚNÍ JATER/ŽLUČNÍKU/PLIC - 12ník - MOČOVÉ CESTY - SLINIVKA - SRDCE - PROTIZÁNĚTLIVÝ - EKZÉMY - ANTIBIOTICKÉ ÚČINKY...
Pozor! Nadměrné či chybné užití byliny může způsobit nežádoucí účinky (podráždění kůže, citlivost na světlo, může mít vliv na antikoncepční prostředky či jiné léky). Třezalka způsobuje fotosenzitivitu - po aplikaci nevystavujte pokožku přímému a intenzivnímu slunění.
Přeji vám krásné třezalkové léto
Vaše AromaterapeutKA